Česká geologická služba (ČGS) studuje petrologické, strukturně-tektonické, geochemické a geofyzikální procesy spjaté s vývojem zemského pláště a kůry. Získané poznatky slouží k prohlubování znalostí o geologické struktuře a geologickém složení jednotlivých oblastí našeho území, zkvalitňují následné geologické mapování, jsou využívány při řešení odborných projektů a podávají kvalitní informace potřebné pro systémová rozhodování orgánů státní moci.
Výzkumy ČGS jsou z velké části podporovány aktivními projekty Grantové agentury ČR (GAČR) i dalšími grantovými agenturami. Důležitými součástmi této oblasti výzkumu jsou geologické mapování a vzájemně provázaný geovědní regionální výzkum. Podávají nové informace o geologické stavbě a geologickém vývoji daných oblastí a hodnotí přírodní prostředí z hlediska nebezpečí extrémních geodynamických jevů.
Základní výzkum stavby litosféry je fundamentem pro veškeré aspekty navazujících aplikovaných výzkumů, jako jsou 3D modelování stavby zemské kůry nebo studium materiálových toků, transferu fluid a tepla v kůře. Díky značné šíři specializací a vysoké kvalitě odborných pracovníků ČGS dochází k úspěšnému propojování výsledků základního a aplikovaného výzkumu. Jedním ze základních úkolů ČGS je udržení know-how o geologické stavbě ČR na nejvyšší současné úrovni, aby bylo možné podávat o ní v rámci regionálního a aplikovaného výzkumu co nejkvalitnější informace potřebné pro geoinformační systém státu, příslušné databáze, geotechnické firmy a další průmyslové a stavební organizace. V současné době se výzkumná činnost zaměřená na stavbu a vývoj zemské kůry člení na tři základní části: