Základní geologické mapování České republiky 1 : 25 000 patří mezi priority České geologické služby (ČGS) a je nedílnou součástí komplexních geovědních studií, které přispívají k vyhodnocení řady aspektů kvality životního prostředí. Vzdělávání společnosti v těchto geologických disciplínách má velký význam pro široké spektrum praktických lidských činností a může významně omezit například dopady přírodních událostí.
Geologické mapování

Jaké informace geologická mapa poskytuje
Geologická mapa je specializované dílo, které na podkladu topografické mapy daného měřítka zobrazuje obraz geologické stavby na zemském povrchu. Na geologické mapě jsou zobrazeny druh, tvar a stáří horninových těles, jejich vzájemné vztahy, průběhy zlomů i charakter a rozsah kvartérního sedimentárního pokryvu a zvětralin. V geologické mapě jsou mimo jiné zakresleny aktivní i opuštěné lomy, pískovny, hliniště, důlní díla, významné prameny, důležité vrty, sesuvná území, ale také skládky odpadu a zajímavé geologické lokality. Mapa zhodnocuje také hydrogeologické poměry, výskyt nerostných surovin, rámcově stabilitu území pro výstavbu i environmentální aspekty. Je doplněna legendou s informacemi o stáří a stratigrafické příslušnosti horniny, geologickým řezem s interpretací průběhu horninových těles pod zemským povrchem a litostratigrafickým schématem zobrazujícím vztahy mezi usazenými horninami a jejich stářím. Tvorba geologické mapy vyžaduje systematickou tvůrčí a vysoce interpretační práci týmu odborníků. Výsledky geologického mapování, prezentované v grafické i textové podobě, tvoří základ pro následný geologický výzkum a územní plánování i vzdělávání odborné i laické veřejnosti.
Geologické mapování jako základní prvek geovědního výzkumu s implikacemi pro rozvoj společnosti
Aby se společnost mohla účinně bránit a efektivně redukovat důsledky katastrofických přírodních jevů, je důležitá její součinnost s geology i s dalšími specialisty a zejména ochota orgánů státní správy na všech úrovních vnímat jejich podněty. Moderní metody zpracování, uchovávání a poskytování geovědních dat pak zvyšují jejich hodnověrnost, návratnost vložených investic a přispívají rozhodujícím způsobem k jejich využití (viz geologický informační systém). Geologické mapy jsou využívány zejména orgány státní správy při územním plánování, k identifikaci potenciálních geologických rizik, k hodnocení významu ložisek nerostných surovin a zásob podzemních vod a jsou také zásadním zdrojem informací pro environmentální a inženýrské aplikace. Vzájemná provázanost geologického výzkumu tak vedle objasnění geologického vývoje území ČR významně přispívá i k plošnému vyhodnocení geologických a geochemických rizik ovlivňujících ekosystém (např. sesuvy, anomálie toxických prvků, povodňové sedimenty, kontaminace podzemních a povrchových vod). Dosažení optimálních výsledků lze dosáhnout jen úzkou spoluprací geologů, biologů, ekologů, chemiků a dalších profesí.

Příklady současných mapovacích projektů ČGS v České republice a v zahraničí
SÚRAO
V rámci projektu Horizontální spolupráce probíhá geologické a hydrogeologické mapování v měřítku 1 : 25 000 na čtyřech vybraných lokalitách. Po schválení žádosti o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry bude následovat i mapování v měřítku 1 : 10 000. Výsledkem bude 15 geologických map v měřítku 1 : 25 000 a 4 mapy v měřítku 1 : 10 000, které budou sloužit jako jeden z podkladů pro výběr finální lokality, vhodné pro stavbu hlubinného uložiště radioaktivního odpadu. Po dokončení map a dalších technických prací (vrty, geofyzika) jsou mapové údaje základem pro tvorbu 3D geologických, hydrogeologických i geotechnických modelů území.
NP a CHKO Šumava
V oblasti Šumavy a Pošumaví bylo v letech 1986–2023 sestaveno 31 geologických map v měřítku 1 : 25 000 s vysvětlivkami. V současné době probíhají práce na monografii Šumavy, kterou bude doprovázet mapa v měřítku 1 : 75 000 a zahrne území o rozloze přes 2 500 km2. Veškerá získaná data jsou uložena v databázi dokumentačních bodů a propojena s databází geochemických analýz a významných geologických lokalit. Pro monografii představuje těchto více než 11 000 záznamů hlavní sadu vědeckých informací. Připravovaná monografie vznikne kompilací výše zmíněných geologických map, jejich textových vysvětlivek, údajů z databází a reambulací geologické stavby pokryté staršími geologickými mapami, vše doplněné o aktualizaci dat z terénu.

Brněnská aglomerace a CHKO Moravský kras
Geologické mapování sídelní aglomerace Brněnska, jehož cílem bylo na základě archivních podkladů i nových detailních terénních mapovacích prací komplexní zhodnocení geologické stavby, má dnes nezastupitelný význam pro územní plánování. Součástí projektu byla i charakterizace půdního pokryvu, inženýrskogeologického a hydrogeologického potenciálu území a posouzení organických a anorganických kontaminací půd. Mapy s vysvětlivkami vyšly tiskem.

Etiopie
V rámci probíhajících projektů zahraniční rozvojové spolupráce v Etiopii jsou sestavovány geovědní mapy čtyř regionů o celkové rozloze kolem 20 000 km2. Mapa geologická, hydrogeologická a půdní v měřítku 1 : 100 000 jsou doplněny rozsáhlými textovými vysvětlivkami. Dále je zpracovávána národní geologická a hydrogeologická mapa celého území Etiopie v měřítku 1 : 1 000 000. Zjištěné odborné poznatky jsou také průběžně publikovány v renomovaných mezinárodních časopisech.
