Archivy zajišťují v rámci výkonu státní geologické služby ve smyslu zákona č. 62/1988 Sb., o geologických pracích trvalé uchování a zpřístupňování geologické dokumentace a výsledků geologických prací. Každoročně je do archivu předáno několik tisíc závěrečných zpráv z nově prováděných geologických průzkumů. Do fondů jsou začleňovány také zprávy z výzkumné činnosti ČGS a mapové geovědní dokumenty. Všechny nové přírůstky jsou zpracovány a vybrané údaje zařazeny do odborných registrů a databází geologického informačního systému. Fondy jsou prezenčně přístupné po předchozím objednání v centrální badatelně ČGS, digitalizované zprávy jsou navíc dostupné v on-line prohlížečce. Fotoarchiv ČGS zpřístupňuje rozsáhlou historickou a současnou fotografickou dokumentaci ČGS z České republiky i ze zahraničí.
Archivy
Upozornění
Předplatné do prohlížečky ASGI
Poplatek za roční přístup do on-line prohlížečky archivních dokumentů lze uhradit prostřednictvím našeho eSHOPu (v sekci Data).

Archivní aplikace
Aplikace ASGI umožňuje jednotný přístup a parametrické vyhledávání záznamů o nepublikovaných zprávách a posudcích uchovávaných ve všech archivních fondech ČGS. Jedná se především o dokumentaci odevzdávanou archivu Geofond na základě zákona č. 62/1988 Sb. (o geologických pracích) a odborné výstupy organizace od jejího založení až po současnost. Kromě detailní informace o jednotlivých zprávách a posudcích nabízí také informaci o on-line dostupnosti skenů či elektronických verzí dokumentů a přístup k prohlížečce. Dostupné jsou též záznamy o některých dokumentech uložených v archivech jiných geologických organizací.
Databázová aplikace umožňuje vyhledávání a přístup k tištěným a rukopisným geovědním mapám z ČR i celého světa z Archivních fondů ČGS. Rukopisné mapové dokumenty jsou především z produkce ČGS a jejích předchůdců. Kromě vlastních map jsou dostupné mapové doplňky (vysvětlivky, legendy, geologické řezy a další). Aplikace poskytuje pro většinu mapových dokumentů rovněž informativní on-line náhledy.
Mapová aplikace Mapový archiv ČR umožňuje vyhledat a zobrazit lokalizované zákresy map pro území České republiky, které jsou uloženy v Archivu ČGS. Výsledkem vyhledávání je bibliografická informace a odkaz na náhled naskenované mapy.
Mapová aplikace zpřístupňuje náhledy skenů a informace o báňských mapách z území ČR, evidovaných na pracovišti ČGS v Kutné Hoře.
Aplikace mapového serveru zobrazuje dva soubory starých geologických map z území Čech a Moravy – rukopisné geologické mapy v měřítku 1 : 28 800 a tištěné geologické mapy v měřítku 1 : 144 000 (tzv. Haidingerovy). Dostupné atributy k rukopisným mapám: název mapového listu v češtině a němčině, informace o autorovi a roku vzniku mapy (pokud jsou známy), odkaz na soubor s geologickou legendou (pokud je k dispozici) a odkazy do mapových archivů ČGS a GBA. Dostupné atributy k tištěným mapám: název mapového listu, jméno autora a odkaz do mapového archivu ČGS. Rukopisné mapy jsou publikovány se svolením archivu Rakouské geologické služby (GBA).
Aplikace zpřístupňuje rozsáhlou historickou a současnou fotografickou dokumentaci ČGS z ČR i ze zahraničí. Fotografie je možné vyhledávat podle autora, roku vzniku snímku, správních jednotek a podle geologického členění, geologického stáří a geologických lokalit. K dispozici jsou také předpřipravené Fotogalerie – série tematických snímků (např. Stavba Lipenské přehrady 1958–1959 nebo Expedice do Antarktidy 2004–2009).
Archiv zpráv a posudků – Geofond
Archivní fondy zpráv a posudků jsou rozčleněny do tematicky zaměřených signaturních řad. Vyhledávání umožňuje aplikace ASGI, ve které jsou přístupné záznamy s podrobnou informací o obsahu dokumentů. Podrobnosti o možnostech vyhledávání jsou uvedeny v Návodu.
Základní archivní fondy
- Zprávy a posudky (signatury "GF P", "GF V") – dokumentace geologických, hydrogeologických, inženýrskogeologických, ložiskových, geofyzikálních, geoekologických a radonových průzkumů, včetně mineralogických, petrografických, fyzikálních, chemických a technologických rozborů a dokumentace vrtů.
- Fond zásob (signatura "GF FZ") – dokumentace ložiskověgeologických průzkumů s výpočty zásob nerostných surovin nebo podzemních vod. Fond je samostatně vyčleněn od roku 1952.
- Zahraniční cesty (signatury "GF ZC", "CGS ZC", "ITG") – zprávy o geologických průzkumech z území mimo ČR a cestovní zprávy.
- Produkce ČGS (signatury "CGS P", "CGS R") – nepublikované výsledky odborné činnosti organizace, výsledky řešených projektů, zpracované pozůstalosti význačných geologů.
Kontakt: Mgr. Milada Hrdlovicsová
Archiv Geofyziky Brno
Geofyzikální archiv (signatury "GEOF") obsahuje výsledky geofyzikálních měření realizovaných převážně Geofyzikou, n. p. Brno a jejími následnickými organizacemi od počátku 50.let, včetně rešeršních, studijních a metodických prací provedených na území ČR i v zahraničí. Fondy jsou umístěny na pracovišti pobočky ČGS v Brně. Zprávy jsou digitalizované a dostupné v on-line prohlížečce (info viz níže).
Kontakt: Lenka Hadrabová
Dokumentace ložisek zlata Jílové u Prahy
Primární geologická písemná a grafická dokumentace z průzkumných a těžebních prací a účelového povrchového geologického mapování, staré mapy a hmotná dokumentace zlatonosných revírů (signatury "JIL"). Středisko je umístěno v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy a je přístupné po předchozí domluvě, případně je možné zajistit dovoz dokumentů do badatelny v Praze.
Kontakt: RNDr. Alan Donát
Archiv a knihovna báňsko-historické dokumentace Kutná Hora
Kolekce báňsko-historických dokumentů vztahujících se k problematice hornictví, geologických věd a historie. Po předchozí domluvě je umožněno prezenční studium knihovních a archivních textových i mapových materiálů na pracovišti v Kutné Hoře. Archiv báňských map je přímo dostupný v digitální podobě v aplikaci Báňské mapy. Knihovní fond lze vyhledat v katalogu knihovny ČGS.
Kontakt: Mgr. Jolana Škřivánková
Mapový archiv
Mapový archiv uchovává fondy geovědních map, jejichž součástí jsou obsahově různorodé mapy a mapové doplňky z území ČR i zahraniční a dále historické mapy a mapové výstupy z produkce ČGS. Mapové fondy jsou z velké části digitálně zpracované a dostupné v on-line náhledech, tištěné originály je možné si prostudovat po předchozím objednání prezenčně v centrální badatelně ČGS. Součástí fondů je také samostatně vyčleněný archiv báňských map.
Mapy z území České republiky
Významnou část mapového fondu tvoří mapy vztahující se k území České republiky (příp. Československa). Zastoupeny jsou především tištěné mapy, které vznikly převážně jako výstupy vědecké činnosti geologického ústavu od jeho založení v roce 1919 až po současnost, kromě nich jsou součástí fondů také rukopisné mapy či originály terénní dokumentace. Tematicky jsou zastoupeny mapy geologické, kvartérní, mapy ložisek nerostných surovin, geofyzikální mapy, půdní mapy a řada dalších účelových map.
Zahraniční mapy
Přes polovinu mapového fondu tvoří tištěné mapy a vysvětlivky z více než 200 zemí celého světa. V největším počtu jsou zastoupeny geovědní mapy z evropských států (např. Německa, Rakouska, Slovenska, Polska a další), dále jsou zastoupeny státy Ameriky, Asie, Austrálie, Afriky a též Antarktida. Fond zahrnuje také mapové výstupy zahraničních projektů s účastí geologů z ČGS, jako např. projekty mapování v Mongolsku, Nikaragui, Kostarice, Zambii a dalších zemích.
Historické mapy
Tyto mapové soubory jsou zpřístupněny pomocí aplikace Historie geologického mapování území ČR. Nejstarší originální mapou ve fondech ČGS je mapa z roku 1835, jejíž autorství je přisuzované A. Preiningerovi. Zajímavou částí fondu jsou např. rukopisné geologické mapy z druhé poloviny 19. století v měřítku 1 : 28 800 a geologické mapy Království českého v měřítku 1 : 144 000 (tzv. Haidingerovy mapy), ze kterých se v rámci spolupráce Archivů ČGS a GBA (Geologische Bundesanstalt, Vídeň) podařilo z digitálně zpracovaných snímků vytvořit sešitou mapovou vrstvu.
Kontakt: Ing. Katarína Černá
Služby archivu
Výpůjční služby – badatelna archivu
- Studium archivních dokumentů je umožněno výhradně prezenčně za poplatek v prostorách badatelny – Praha 7, Kostelní 26. Převážná část fondů je uložena v pražském depozitu. U zpráv uložených v externích depozitech závisí termín dostupnosti na možnostech dovozu. Informace o místě uložení je uvedena v položce Depozit v ASGI záznamu. Digitalizované zprávy je možno si zdarma prohlédnout na monitorech v badatelně.
- Každou návštěvu badatelny je nutno si předem rezervovat na adrese: zakazky@geology.cz , uvést signatury požadovaných dokumentů, datum a čas plánované návštěvy (bloky 7:30–11:30 nebo 12:00–15:00) a po odeslání vyčkat na potvrzení ze strany archivu.
Reprografické služby
- Z archivních materiálů si lze v badatelně na samoobslužné kopírce pořizovat tištěné černobílé a barevné kopie až do formátu A3. Přílohy větších formátů lze poskytnout pouze v digitální podobě.
Zasílání skenů
- Výhradně pro stálé zákazníky archivu, kteří mají uzavřenou roční Objednávku pro fakturaci služeb - archiv, nabízíme doplňkovou službu operativního on-line zaslání skenů vybraných stránek z archivních dokumentů (pouze malý rozsah). Signatury požadovaných zpráv s upřesněním, o jaké informace máte zájem, zašlete na adresu zakazky@geology.cz.
- Zakázky většího rozsahu je nutno řešit individuální objednávkou datových služeb na adrese data@geology.cz (s úhradou na fakturu). Podrobnosti jsou uvedeny níže.
Úhrada za služby
- Veškeré služby poskytované archivy jsou uvedeny v Ceníku archivních služeb. Na badatelně je možná pouze úhrada v hotovosti.
- Stálí zákazníci archivu mohou využít služby kvartální fakturace služeb – je nutno předem zaslat vyplněnou Objednávku pro fakturaci služeb – archiv.
- Skeny zpráv, map a zpřístupnění on-line prohlížečky jsou poskytovány dle Ceníku pro prohlížečku a skeny.
Kontakt: Ing. Michaela Hlubučková
Odevzdávání geologické dokumentace a výsledků geologických prací
Podrobnosti k odevzdávání výsledků geologických prací a geologické dokumentace dle §12 zákona č. 62/1988 Sb. jsou uvedeny na stránce SGS – Geologická dokumentace.
Kontakt: Denisa Havránková, DiS.
Digitalizace a dálkový přístup k archivním zprávám
Více než 56 000 digitalizovaných archivních zpráv (celkově přes 4 miliony stránek) je již přístupných on-line. Dostupné jsou rovněž dokumenty převzaté v elektronické podobě.
Prohlížečka digitalizovaných zpráv a elektronických příloh pro registrované uživatele
Podmínkou dálkového zpřístupnění je registrace uživatele a zaplacení provozního poplatku. Postup pro registraci a cenové podmínky najdete na stránkách o poskytovani dat v sekci placený přístup do aplikací GDO a ASGI.
Prohlížečka je součástí aplikace ASGI, podrobnosti o možnostech prohlížení dokumentů jsou uvedeny v Návodu.
Podmínky využití prohlížečky:
- Digitalizované a elektronické dokumenty jsou poskytovány pouze za účelem prohlížení pro vlastní studijní potřebu. Jejich další distribuování, umísťování na jiných webových stránkách, prodávání či publikování je v rozporu s platnými právními předpisy a je zakázáno.
- Při zveřejnění informací obsažených v dokumentech je nezbytné vždy uvádět citaci díla včetně archivní signatury.
- Přidělená přístupová práva není dovoleno sdílet či poskytovat dalším osobám.
Možnosti získání digitálních kopií archivních dokumentů bez registrace
U dokumentů, které dosud digitalizací neprošly nebo pokud zájemce nechce využívat registrovaný přístup, je možno si zaslání kompletní digitální kopie nebo vybraných stránek objednat individuálně na adrese data@geology.cz (s úhradou na fakturu). Skeny jsou následně v dohodnutém formátu (PDF, JPG) žadateli zaslány elektronicky. V tomto případě jsou uvedené služby zpoplatněny dle platného Ceníku pro prohlížečku a skeny, cena je kalkulována za jednotlivé stránky (1 str. A4 /10,- Kč)
Kontakty: RNDr. Renata Kachlíková, Mgr. Pavla Kramolišová
Digitální fond mapového archivu
Fond je dostupný pomocí aplikací Digitální mapový archiv a Báňské mapy.
Fotoarchiv
Fotoarchiv ČGS zpřístupňuje rozsáhlou historickou a současnou fotografickou dokumentaci ČGS z České republiky a ze zahraničí. Aplikace umožňuje vyhledávat fotografie podle autora, roku vzniku snímku, správních jednotek a podle geologického členění, geologického stáří a geologických lokalit. K dispozici jsou také předpřipravené fotogalerie – série tematických snímků (např. Stavba Lipenské přehrady 1958–59 nebo Expedice do Antarktidy 2004–09).
Kontakt: RNDr. Tamara Sidorinová