Ve sbírkách České geologické služby je uložen paleontologický, petrologický a mineralogický materiál, který je evidován v Centrální evidenci sbírek (CES) Ministerstva kultury ČR, což zaručuje jeho zákonnou ochranu. Tyto sbírky mají celosvětový vědecký význam. Jádrem paleontologických sbírek je více než 5 000 typových a originálních kusů. To jsou fosilie, na jejichž základě byly popsány nové druhy anebo byly vyobrazeny ve vědeckých publikacích. Doplňkovou dokumentací sbírek ČGS jsou mapovací hmotná dokumentace, lokalitní paleontologické sběry a kolekce výbrusů (šlifotéka). Materiál pochází jak z České republiky, tak i ze zahraničních lokalit.
Sbírky
Dočasné uzavření výstavy sbírek v přízemí budovy ČGS na Klárově
Z důvodů revitalizace je od července 2024 dočasně nepřístupná výstava sbírek v přízemí budovy ČGS na Klárově.
Její zpřístupnění po celkové obnově je plánováno na podzim 2025.
Děkujeme za pochopení.
Aplikace Virtuální muzeum zpřístupňuje on-line paleontologické a mineralogicko-geologické kolekce ČGS. Aplikace nabízí bohatou obrazovou a textovou dokumentaci k nejzajímavějším exponátům těchto sbírek ve verzi pro laiky i odborníky, včetně paleontologické kolekce v evidenci CES a materiálu spravovaném podle zákona smyslu zákona 122/2000 Sb. Součástí aplikace je i taxonomický strom, rejstřík pojmů, stratigrafická škála a zajímavé odkazy. Aplikace umožňuje i vyhledávání mapové.
Sbírky České geologické služby byly založeny 6. 5. 1960 v prostorách Šternberského paláce, kde až do roku 1994 sídlil Ústřední ústav geologický, později Český geologický ústav – od roku 2002 Česká geologická služba. Od té doby se sbírky rozrostly na více než 100 000 inventárních čísel a jsou doprovázeny velkým počtem studijních a mapovacích vzorků. Sbírky ČGS poskytují standardizované veřejné službyve smyslu zákona 122/2000 Sb.

Nabídka služeb
- Studium dokumentačního a sbírkového materiálu v badatelně sbírek.
- Preparace a konzervace paleontologických a mineralogických vzorků – pouze v rámci ČGS.
- Volně přístupná edukativní regionálněgeologická expozice v přízemí hlavní budovy.
- Návštěva sbírek pro školní exkurze či jiné specifické skupiny.
- Popularizační činnost v oboru paleontologie (muzejní programy, Geologický den atd.)
Badatelna sbírek
V badatelně lze prezenčně studovat vybraný materiál. K dispozici jsou binokulární mikroskop NIKON a digitální fotoaparáty pro makro i mikro fotografie. Výpůjčky jsou umožňovány pouze u materiálu studijního, nikoli u typů a originálů, podrobnosti jsou upřesněny ve výpůjčním řádu. U paleontologických a mineralogických kolekcí podléhá režim zpřísněným podmínkám daným právními předpisy (zákon 122/2000 Sb. a následná ustanovení).
Kdy máme otevřeno
Sbírky ČGS jsou přístupné po celý pracovní týden, pouze po předchozí domluvě (viz kontakty).
Přehled pracovišť sbírek a skladů mapovací hmotné dokumentace
Praha, Klárov 131/3: sbírky muzejní povahy (paleontologická podsbírka, geologicko-mineralogická podsbírka) + badatelna.
Lužná u Rakovníka: sklady hmotné dokumentace (lokalitní paleontologický materiál, mapovací materiál, kolekce výbrusů a zahraniční geologický materiál).
3D modely fosilií ze sbírek ČGS
Webová vizualizace 3D fotogrammetrického modelu jurského amonita rodu Lytoceras, který pochází z lokality Štramberk.
Webová vizualizace 3D fotogrammetrického modelu ostnokožce rodu Pyrocystites. Tento ordovický ostnokožec pochází z lokality Osek. Neúplná téka (jedinec) tohoto echinodermu v sobě skrývá trilobity rodu Placoparia (zjištěno pomocí micro-CT vizualizace).
Webová vizualizace 3D fotogrammetrického modelu devonského trilobita rodu Phacops (Pedinopariops) superstes superior ve stočené poloze. Tento jedinec byl nalezen v Hlubočepech významným profesorem Chlupáčem, který ho vyobrazil ve své publikaci z roku 1977 (The phacopid trilobites of the Silurian and Devonian of Czechoslovakia).
Modely vybraných částí kostry plesiosaurida
Webové vizualizace 3D fotogrammetrických modelů částí kostry mořského plaza z čeledi Elasmosauridae; ostrov Vega - Antarktida; svrchní křída; souvrství Snow Hill Island.
