Laboratoř rentgenové difrakce nabízí metody práškové rentgenové difrakce. Poskytuje služby především interním pracovníkům, ale lze si domluvit i menší zakázky fyzických osob a spolupráci s vědeckými a pedagogickými pracovišti.
Nabídka služeb
- kvalitativní fázová analýza geologických a syntetických materiálů
- kvantitativní fázová analýza geologických a syntetických materiálů (Rietveldova metoda)
- kvantitativní fázová analýza včetně odhadu množství amorfní složky ve vzorku
- fázová analýza kompaktních vzorků (nábrusy, nezakryté výbrusy, minerální fragmenty)
- separace jílové frakce
- separace a fázová analýza jílových minerálů
Popis metody
Prášková rentgenová difrakce (PXRD) patří mezi standardní metody analýzy pevných látek. Poskytuje informace o fázovém (= mineralogickém) složení vzorku (fázová analýza) a krystalové struktuře látek (strukturní analýza). Metoda je schopná identifikovat cca 300 000 krystalických fází porovnáváním naměřeného difrakčního záznamu se záznamy v databázi Powder Diffraction File (PDF-2 2018). Limit detekce metody se pohybuje v rozmezí od cca 0,2 do 0,5 hm.% v závislosti na charakteru (krystalinitě) hledané fáze. Lze provádět (semi)kvantitativní fázovou analýzu směsí. Lze provést také odhad celkového množství amorfní fáze ve vzorku (např. skla v popílcích, pyroklastických horninách). Metodu PXRD lze také použít pro přesné určení mřížkových parametrů (unit-cell parameters) určování velikosti krystalitů (resp. velikosti tzv. koherentně difraktujících domén), makroskopických napětí a mikroskopických deformací.
Přístrojové vybavení
- práškový difraktometr Bruker D8 Advance (CuKa rtg lampa, detektor LynxEye XE, automatické divergenční clony, fokusující Gobelovo zrcadlo, XYZ posuvný stolek pro nestandardní objemné vzorky (nábrusy, výbrusy, kusové vzorky). Přístroj poskytuje možnost měřit vzorky v základní Bragg-Brentanově geometrii, Debye-Scherrerově geometrii s fokusujícím Gobelovým zrcadlem a v transmisním uspořádání (vzorek umístěn na rovinné fólii). Difraktometr je vybaven příslušenstvím pro mikrodifrakci (kolimátory, kamera nad vzorkem)
- práškový difraktometr Philips X´Pert (Bragg-Brentanovo uspořádání, vertikální goniometr PW 3020, CuKα záření)
- centrifuga pro separaci jílových minerálů
- laboratorní pec LAC, typ LE
- mlýnek McCrone Mill
- "in-house constructed" teplotní komora (max. 150 °C na vzduchu)
Personální obsazení
RNDr. František Laufek, Ph.D. (vedoucí laboratoře, krystalografie, XRD fázová analýza)
Mgr. Magdaléna Koubová, Ph.D. (jílová mineralogie, XRD fázová analýza)
RNDr. Michal Čurda (technik)
Požadavky na vzorky
- Optimální množství standardního práškového vzorku pro kvantitativní fázovou analýzu je cca 3–5 g. Menší vzorky jsme schopni zhomogenizovat a pulverizovat vlastními silami (achátové a korundové misky, ocelový hmoždíř), homogenizace větších fragmentů hornin/vzorků (např. vrtná jádra) musí být provedena v jiné laboratoři.
- Lze měřit i kompaktní vzorky – nezakryté výbrusy a nábrusy, případně jiné kusové vzorky. Důležité je, aby vzorek měl rovný povrch. Pomocí mikrodifrakce lze analyzovat omezené malé rovinné plochy vzorku (např. zrna v nábrusu), minimální velikost analyzované oblasti je cca 200 μm.
- Laboratoř provádí separaci a následnou fázovou analýzu jílové frakce. Po dohodě lze provést i další doplňující "treatment" vzorku (K-saturace, temperace na 110 °C, 300 °C, 550 °C apod.). Laboratoř provádí identifikaci smíšeněvrstevných jílových minerálů modelováním naměřených záznamů pomocí vhodných programů. Minimální množství vzorku pro separaci jílové frakce se pohybuje mezi 10–20 g (podle obsahu jílové frakce).