Centrální laboratoř se významným způsobem spolupodílí na základním a aplikovaném výzkumu České geologické služby (ČGS), svou činností dopomáhá plnit Dlouhodobou koncepci rozvoje výzkumné organizace (DKRVO) a zajišťovat výkon Státní geologické služby. Laboratoř je od roku 1993 akreditována Českým institutem pro akreditaci (ČIA) podle normy ČSN EN ISO 17025. Své odborné služby nabízí interním i externím zákazníkům z významných vědeckých a státních institucí, soukromým subjektům i drobným zákazníkům. Laboratoř se specializuje především na poskytování laboratorních služeb v oblasti anorganické a organické analýzy geologických materiálů, anorganické rozbory přírodních vod a chemické analýzy plynů včetně jejich vzorkování. V případě přání zákazníka je samozřejmostí i pomoc s výběrem vhodné metody.
Centrální laboratoř ČGS má dvě oddělená pracoviště:
- Centrální laboratoř – pracoviště Praha – Geologická 6, Praha 5
- Centrální laboratoř – pracoviště Brno – Leitnerova 22, Brno
Pracoviště Praha se zabývá oblastí anorganické analýzy, hlavními analyzovanými matricemi jsou především geologické materiály, sedimenty, půdy, ale i méně tradiční matrice např. rostlinný materiál, rašelina nebo dřevo.
Stěžejním požadavkem zákazníků je silikátová analýza, která poskytuje základní obraz o chemickém složení daného vzorku. V laboratoři se provádí také analýza různých typů povrchových a srážkových vod.
Pracoviště Brno se zabývá organickou a plynovou geochemií.
V sedimentárních horninách a zeminách stanovuje obsahy organického, minerálního uhlíku, celkové síry a dále perzistentních organických polutantů. Ve vybraných vzorcích hornin a rop stanovuje molekulární složení extrahovatelných látek, zejména biomarkerů indikujících biologický původ organické hmoty.
Vedle analýzy pevných látek provádí odběry a následnou analýza zemních, spontánních a skládkových plynů.
Akreditace
Akreditace laboratoře znamená formální uznání odborné a organizační způsobilosti k provedení konkrétní služby, tak jak je popsáno v rozsahu akreditace laboratoře. Zavedení akreditace do laboratorní praxe je tedy iniciativa směrem k transparentnosti činností a souvisí s potřebou laboratoře zlepšovat a zpřehledňovat své procesy. Neustálé zkvalitňování laboratorních procesů a uspokojování potřeb zainteresovaných stran je podmínka úspěšného vnímání laboratoře zákazníky, zaměstnanci a nadřízenými orgány.