
Dne 28. března 2024 proběhlo na Zlatém koni u Koněprus slavnostní otevření Domu přírody Českého krasu a návštěvnického střediska chráněné krajinné oblasti Český kras. Slavnostní otevření proběhlo za účasti ministra životního prostředí Petra Hladíka, ředitele Správy jeskyní České republiky (SJ ČR) Lubomíra Přibyla a ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelce.
Posláním Domu přírody Českého krasu je šířit mezi veřejností povědomí o světově unikátní přírodě Českého krasu a její ochraně a propojit je se zážitky z prohlídky Koněpruských jeskyní.

Na vytvoření expozice o geologické, biologické i historické rozmanitosti Českého krasu se společně podíleli odborníci Správy jeskyní České republiky, České geologické služby a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Unikátní je nově vytvořený 3D model Zlatého koně s geologickým řezem (J. Jírovec pod odborným vedením pracovníků ČGS Š. Mandy a P. Budila, speleologů A. Komaška a J. Hromase a předního paleontologa Národního muzea V. Turka. Pro ČR zcela nový je i 3D model stratigrafie paleozoika Českého krasu. Celé výstavě vtiskla charakter dvě pro ni vytvořená autorská díla akademického malíře J. Sováka – spirála času a rekonstrukce dna koněpruského útesu, starého ca 410 mil. let. Obraz Spirála času doplňuje do něj vnořený interaktivní informační systém vytvořený M. Liscem pod odborným vedením autorů uvedených výše. Hlavní atrakce doplňují expozice vzorků (unikátní je např. velký leštěný vzorek neptunické žíly), interaktivní videa a kvízy. Víceúčelový sál poslouží k promítání tematických filmů.
Na expozici navazuje geostezka představující horniny z širšího území Českého krasu (autor K. Žák z GLÚ AV ČR), 3D model Koněpruských jeskyní a prohlídková trasa Koněpruskými jeskyněmi a naučné stezky po povrchu Zlatého koně a jeho opuštěných lomech, významných geologických a paleontologických nalezištích, či krasové květeně.
Autorský tým za ČGS by rád poděkoval všem kolegyním a kolegům, kteří nám pomáhali konzultacemi, poskytnutím podkladů a radou – jmenovitě: C.R. Scotesovi, E. Kadlecové, M. Polechové, M. Nohejlové, P. Čápovi, E. Břízové, Z. Tasáryové, O. Fatkovi, J. Vodičkovi, V. Rapprichovi, M. Libertínovi, Z. Šimůnkovi, J. Kvačkovi, B. Ekrtovi, J. Sklenářovi, M. Merglovi, K. Žákovi, S. Čechovi, M. Šilingerovi a mnoha dalším. Vedení ČGS děkujeme za podporu, bez které by dílo nebylo možné dokončit.
