DomůO NásAktuality
Světoví Odborníci Na Paleobotaniku A Palynologii Se Sešli V Praze
Světoví odborníci na paleobotaniku a palynologii se sešli v Praze
Světoví odborníci na paleobotaniku a palynologii se sešli v Praze
Zbyněk Šimůnek
Ve dnech 26.–31. 5. 2024 probíhal v Praze spojený 15. mezinárodní palynologický kongres a 11. mezinárodní kongres Paleobotanické organizace. Tematické zaměření tohoto kongresu bylo v podstatě na všechny oblasti paleobotaniky a palynologie od prekambria po recent, tedy od počátků objevení mikroorganizmů, které lze považovat za rostliny (např. řasy). Několik přenášek bylo věnováno i houbám a lišejníkům, prvním rostlinám, které vystoupily na souš – od siluru, přes ordovik, devon (starší paleozoikum) po permokarbon (mladší paleozoikum), kdy už rostlinný pokryv byl rozrůzněný a původní tropické pralesy daly základ současnému černému uhlí.
Fosilní rostliny se zkoumají podobnými metodami v prvohorách, druhohorách a třetihorách. Zuhelnatělé listy je možno různými technikami macerovat a studovat buněčnou stavbu pokožky na kutikulách, což pomáhá k systematickému zařazení studovaných rostlin. Podobně lze studovat i sporový a pylový obsah fruktifikací (šištic a květů), což je důležitá informace pro systematické zařazení. V současné době se uplatňují i nové metody, které umožňují studium bez destrukce fosilie. Využívá se kromě elektronové mikroskopie v nízkém vakuu též počítačová tomografie k zobrazení fruktifikací a spor v trojrozměrném modelu.
Kromě studia otisků, bylo mnoho přednášek věnováno anatomii fosilních dřev, které se studují na řezech a výbrusech. Kongresu se zúčastnilo 521 účastníků z 51 zemí světa. Součástí Kongresu bylo též osm exkurzí do různých oblastí různého stáří, např. starší paleozoikum Barrandienu, permokarbon Podkrkonoší, křída Středních Čech, třetihory severočeských hnědouhelných pánví a nejmladší čtvrtohorní uloženiny Šumavy a na severu Čech.