Potenciál Ukrajiny v oblasti kritických nerostných surovin se dostává do centra pozornosti v souvislosti s jednáními mezi USA a Ukrajinou o pokračující podpoře ve válce s ruskými okupačními silami. Země má bohaté zdroje surovin potřebných pro výrobu oceli – železa, manganu a koksovatelného uhlí, které se těží dlouhá desetiletí.
V posledních letech však na významu nabývají strategické suroviny potřebné pro moderní technologie – od obnovitelných zdrojů energie přes elektroniku a letectví až po obranný průmysl. Právě proto jsou některé suroviny označovány jako kritické – jejich dostupnost je omezená, ale pro průmyslově vyspělé země klíčová.
Ukrajina již nyní těží titan a grafit, které patří mezi důležité kritické suroviny. Lithium a vzácné zeminy, často zmiňované pro svůj budoucí potenciál, však zatím nejsou dostatečně prozkoumány. Než se tato ložiska začnou skutečně využívat, bude nutné investovat obrovské prostředky na jejich další průzkum a technologii úpravy, a to po mnoho let.
Odhadnout ekonomickou hodnotu těchto surovin je v tuto chvíli prakticky nemožné – nevíme, jak velké množství je skutečně vytěžitelné, jaké budou náklady na těžbu, ani jak se bude vyvíjet jejich tržní cena. Navíc, řada ložisek se nachází v části Ukrajiny okupované Ruskem. Například až 60 % ukrajinského uhlí a značná část ložisek železné rudy je v současnosti pod ruskou kontrolou. Z dosud nevyužívaných surovin jsou pak většina potenciálních zásob vzácných zemin a dvě ze čtyř známých ložisek lithia rovněž v okupovaných oblastech.