Ve dnech 9.–11. května proběhlo pravidelné setkání ložiskových geologů nazvané Forum pro nerudy, s mezinárodní účastí, které pořádá Česká asociace ložiskových geologů. Letošní akce se zúčastnilo více než 40 specialistů z ČR, Slovenska a Polska, včetně studentů z několika dalších zemí (Súdán, Chile, Venezuela, Estonsko). Byla navštívena úpravna pyroponosné horniny v Podsedicích a ložiska kaolinu (Krásný Dvůr – Podbořany a Nepomyšl – Velká), bentonitu (Nepomyšl – Velká), stavebního kamene (Mokrá u Chyší), a rovněž muzeum českého granátu v Třebenicích, expozice „Kaolin na Podbořansku“ v Hlubanech a hornický skanzen ve Stříbře. Velký úspěch měla i návštěva běžně nepřístupné geologicko-mineralogické expozice ve františkánském klášteře v Kadani a na ni navazující návštěva mineralogické lokality Ciboušov.
Projekty řešené Českou geologickou službou byly na 62. Foru pro nerudy prezentovány přednáškami o klasifikaci ložisek nerostných surovin a o projektu RANAP – Radiometrické anomálie a prozkoumanost z dat někdejšího Československého uranového průmyslu. Exkurzní průvodce a sborník přednášek budou veřejnosti k dispozici v knihovně České geologické služby.
Forum pro nerudy bylo založeno v někdejším Československu profesorem Univerzity Karlovy Milošem Kužvartem v roce 1977, za účelem zvyšování odborných znalostí ložiskových geologů. Název Fora je odvozen od platformy Forum on Geology of Industrial Minerals, založené roku 1964 na Ohio State University v USA prof. Robertem L. Batesem, jedním ze zakladatelů oboru ložisek nerud.
Protože se v kritických surovinách EU stírá rozdíl mezi rudními, nerudními a energetickými surovinami, účastníci Fora se shodli na tom, že tato setkání budou napříště nazvána „Forum pro nerostné suroviny“. Příští Forum by se mělo konat v květnu 2024 Polsku.
Účastníci 62. Fora pro nerudy v Podsedicích na úpravně granátonosné horniny podniku Granát, d.u.v.