Úkolem interního projektu ČGS je dlouhodobé shromažďování informací o horninách České republiky používaných k dekoračním a stavebním účelům, jejich ukládání do stejnojmenné databáze a zpřístupnění prostřednictvím veřejných aplikací. Informace se týkají vlastností hornin, současného stavu lomů, jejich těžby a způsobu použití. Cílem je seznámit odbornou i laickou veřejnost s možností využívání hornin ve stavebnictví, zahradní architektuře a v umění.
Aplikace zajišťuje přístup k databázi Stavební a dekorační kameny České republiky a umožňuje vyhledávat nemapové informace podle různých kritérií: obchodních názvů, petrografických, fyzikálně-mechanických vlastností hornin, minerálního složení, barvy, zrnitosti, míst těžby nebo způsobu použití.
Mapová aplikace, využitelná díky geolokaci přes GPS přímo v terénu, zobrazuje přirozené geologické výchozy a útvary, jeskyně a krasové jevy, umělé odkryvy a také národní geoparky, geologické expozice a exkurzní průvodce ve formátu .pdf. Stručný popis je doplněn fotografií, údajem o ochraně lokality atd. Možné je i zobrazení geologické mapy a vrstev Důlní díla a Stavební a dekorační kameny. Jako podkladové mapy slouží topografické, ortofotomapy ČÚZK a digitální model reliéfu.
Co jsou stavební a dekorační kameny
Česká republika má dlouholetou tradici v těžbě a zpracování kamene pro stavební, a také dekorační účely. Stavebním a dekoračním kamenem se rozumí horniny magmatického, metamorfního i sedimentárního původu s vhodnými fyzikálními, mechanickými, chemickými a technologickými vlastnostmi, s přihlédnutím k vlastnostem estetickým, které se používají v architektuře a sochařském umění. Jsou to horniny, které svými vlastnostmi vyhovují pro hrubou (stavební bloky, dlažební kostky, obrubníky apod.) nebo ušlechtilou (broušené a leštěné kamenické a kamenosochařské práce) kamenickou výrobu.
Vznik a obsah databáze
Databáze vznikla v roce 2003 v České geologické službě na základě zvyšující se poptávky po kvalitním přírodním kameni a po vzoru podobných projektů v Evropě. Obsahuje informace o petrografických vlastnostech hornin využívaných ke stavebním a dekoračním účelům, o těžebních lokalitách a o objektech, na kterých byly tyto horniny použity. Jednotlivé kategorie informací obsahují různě bohatou fotografickou dokumentaci, která je průběžně doplňována. Současně vzniká kolekce vzorků hornin a z nich pořizovaných výbrusů, zobrazujících vzhled a složení hornin pod mikroskopem.
Zpřístupňující aplikace umožňují vyhledávat v databázi podle různých kritérií (obchodních názvů, petrografických, fyzikálně-mechanických vlastností hornin, minerálního složení, barvy, zrnitosti, míst těžby nebo způsobu použití) nebo podle mapového zobrazení.
Zdroj dat a údržba
Základem pro tématický obsah databáze byly knihy V. Rybaříka „Ušlechtilé stavební a sochařské kameny České republiky“ (1994), D. Březinové et al. „Praha kamenná“ (1996) a I. Mrázka „Kamenná tvář Brna“ (1993), které jsou dosud nejobsáhlejšími publikacemi tohoto druhu vydané u nás. Rešeršní práce se kromě toho opíraly i o řadu dalších článků, časopisů a sborníků na kamenické téma. Další data a jejich aktualizace jsou doplňovány ve spolupráci s dalšími aktuálními projekty ČGS, s řadou dalších odborníků včetně kameníků, majitelů lomů a dalšími institucemi.